Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef odwoła zwolnienie z obowiązków, by dać urlop

22 kwietnia 2021 | Kadry i Płace | Elżbieta
 Smirnow

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy z art. 362 kodeksu pracy nie jest czynnością prawną (oświadczeniem woli) w rozumieniu art. 61 § 1 kodeksu cywilnego i jest realizowane w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy (art. 22 § 1 k.p.). W konsekwencji pracodawca ma prawo wtórnie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy (zgoda zatrudnionego nie jest wymagana), mimo że wcześniej został on z tego obowiązku zwolniony, a także udzielić mu urlopu wypoczynkowego na podstawie art. 1671 k.p. Elżbieta Smirnow

 

Tak orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 19 marca 2019 r. (III PK 96/18).

Oś sporu w sprawie dotyczyła możliwości nałożenia na pracownika obowiązku wykorzystania urlopu w okresie wypowiedzenia, gdy uprzednio pracodawca zwolnił go w trybie art. 362 k.p. z obowiązku świadczenia pracy do zakończenia okresu wypowiedzenia.

Sąd Najwyższy pochylił się nad znaczeniem prawnym oświadczenia z art. 362 k.p. o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy. Sąd I instancji traktował je jako polecenie pracodawcy wydane w ramach uprawnień kierowniczych (do tego zdania przychylał się też skarżący), a sąd II instancji nadał mu status jednostronnego oświadczenia woli o charakterze kształtującym. Ta rozbieżność bezpośrednio oddziaływała na wynik sprawy.

Zgodnie z SN rozważania należy rozpocząć od wskazania, że odesłanie zawarte w art. 300 k.p. zawiera złożony „filtr". Rozwiązania przewidziane w k.c. można transponować na grunt prawa pracy pod warunkiem, że dana kwestia nie jest uregulowana. Dodatkowo zapożyczenie to odbywa się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11944

Wydanie: 11944

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament